PLAKAT NARODNA ASTRONOMIYA - A3 - 3 br KRIVI
ВРЕМЕННИ ЕКСПОЗИЦИИ

Интерактивна изложба „Народна астрономия и метеорология”

Posted On February 20, 2018 at 3:36 pm by / Comments Off on Интерактивна изложба „Народна астрономия и метеорология”

РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ

Има удоволствието да Ви покани на

интерактивна изложба

„Народна астрономия и метеорология”

Изложбата илюстрира народните представи за звездното небе, слънцето, луната, звездите и кометите, както и за метеорологичните явления като дъжд, сняг, светкавици, мълнии, дъга, мъгла, роса, облаци, вятър и др. Народната астрономия включва вековни наблюдения на предците ни върху звездите и съзвездията, откриване на космически цикли, които имат въздействие върху растежа и живота на земята. Народната метеорология се състои в предсказването на времето по растенията, животните или природните явления.

Етнографският музей съхранява народната материална култура, но също така пази народните традиции, вярвания и обичаи, като ги представя по актуален и интерактивен начин. Тук можете да откриете светогледа на предците ни като усетите мъглата като Змей, бълващ дим от ноздрите си; да видите как на Гергьовден всяка капка става на жълтица; да срещнете Голямата мечка и да научите много интересни методи за познаване на времето по природни явления, растения и животни; да се научите как се правят гадания и магии; да преоткриете съзвездията по интерактивен макет на северната небесна полусфера; да се забавлявате с гатанки, приказки, и още много други.

Официалното откриване на изложбата ще се състои от 11:00 ч. на 22 февруари 2018г. (четвъртък) в ИМ – Велинград.

Заповядайте в света на звездите и облаците от 22.02 до 30.04.2018г. в Исторически музей – Велинград!

PLAKAT NARODNA ASTRONOMIYA - A3 - 3 br KRIVI