360120361_703951561539517_1919587325188686175_n
ВРЕМЕННИ ЕКСПОЗИЦИИ

Изложбата „КМЕТЪТ ЙОСИФ ШНИТЕР, 1934 – 1938г.”

Posted On July 14, 2023 at 2:45 pm by / Comments Off on Изложбата „КМЕТЪТ ЙОСИФ ШНИТЕР, 1934 – 1938г.”

В дните на 50-то издание на Велинградските празници на културата Община Велинград и Исторически музей – Велинград представят изложбата „КМЕТЪТ ЙОСИФ ШНИТЕР, 1934 – 1938г.”, която се посвещава на 75 години от създаването на Велинград и 15 години от обявяването му за СПА столица на Балканите.
Изложбата представя управлението на един от най-успешните кметове в Чепинския край – Йосиф Шнитер през 1934 – 1938 г. Син е на Йосиф Ваацслав Шнитер, участник в Руско – турската война 1877 – 1878г. Потомък на старинен чешки род, в който професията архитект и строител инженер са с вековна традиция, създател на Генералният регулационен план на Пловдив.
     Йосиф Йосифов Шнитер завършва основното си и средно образование в гр. Пловдив, а висшето в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Работи като преводач в Българското посолство в Мюнхен, а по-късно е адвокат и юрисконсулт на различни фирми.
     На 19 май 1934 г. политически дейци на офицерската организация – „Военен съюз” и политическия кръг „Звено”, начело с Кимон Георгиев и Дамян Велчев извършват военен преврат. Един от първите назначени, а не избрани кметове е Йосиф Йосифов Шнитер, назначен в с. Лъджене, Пещерска околия през 1934 г. и кмет на първата сборна община от селата Каменица, Лъджене и Чепино през 1934-1936 г., първообраз на днешния Велинград. За този период той проявява европейска култура и амбиция в управлението и благоустрояването на селищата от Чепинската долина. По негова инициатива през 1935г. е открита Лъдженска скиорска шанца, каптирани са 32 извора в м. Легоринец, коригират се коритата на реките, наводнявали до този момент селищата, построява се нов ресторант на Клептуза, горски почивен дом на Юндола, новата сграда на Кална баня и „Първият по рода си в Европа” минерален плаж в Лъджене през 1937 г. Организира плувни и ски състезания, конкурси „Царица на плажа”, конгреси на БТС и Българският народен морски сговор. Подпомага и рекламира курортното дело не само в България, а и в чужбина. Това придава модерен градски облик на селищата и европейско самочувствие на хората от Чепинския край.
    Чрез богат снимков и документален материал от личния архив на Йосиф Шнитер, е представена дейността на един достоен кмет в един малко известен и противоречив период от нашата история.
Изложбата ще остане експонирана в ИМ – Велинград от 17 юли до 17 октомври 2023г.
ОЧАКВАМЕ !
Работно време