Екипът на Исторически музей – Велинград посреща професионалния си празник 18 май –Международен ден на музеите с нова изложба.
В изложбената зала на музея е подредена фото-документалната изложбата „120 години ИЛИНДЕНСКО – ПРЕОБРАЖЕНСКО ВЪСТАНИЕ”. Гостуваща изложба на Регионален исторически музей-Благоевград – трета по ред през последната година, с която в ползотворно сътрудничество двата музея отбелязват бележитата годишнина. Тя е посветена на Илинденско – Преображенското въстание от 1903г., считано за върхова точка в национално-освободителното движение на българите в Македония и Одринско. Чрез снимки, факсимилета на документи и текстове тя илюстрира непримиримостта на българския народ спрямо решенията на Берлинския конгрес от 1878 г., когато Великите сили определят тези две области да останат извън пределите на освободената от петвековно османско владичество България. Изградена е гъста мрежа от революционни комитети в земите, останали под управлението на султана, а няколко години по-късно е поставено началото и на четническото движение, допринесло за подготовката на бунта. През януари 1903 г. на Солунския конгрес на ВМОРО е взето решение за въстание. То избухва в Битолския революционен окръг в Македония на църковния празник на Свети Илия – 2 август по стар стил, откъдето идва и името му. На Преображение Господне – 19 август ( стар стил), въстанието избухва и в Одринско.
Проследявайки мотивите за неговото възникване, хода на въстанието в Битолски, Одрински и Серски окръг и трагичния му погром, изложбата разкрива историческата роля на Илинденско-Преображенското въстание от лятото на 1903 г. като най-висок връх в борбата за политическа, социална и духовна независимост на българите от Македония и Одринско. В експозицията са представени и реликви от епохата, съхранявани във фондовете на музея на участници във въстанието от Чепинския край.
Изложбата ще ни гостува до края на м. Юни 2023г.