m
МОБИЛНИ ИЗЛОЖБИ

Художничката Мария Малчева

Posted On June 29, 2022 at 6:50 pm by / Comments Off on Художничката Мария Малчева

Име на изложбата: „Художничката Мария Малчева”

Автори: Снежана Велева и Надежда Ангелова

Тема на изложбата:  Изложбата представя живота и творчеството на един уникален, самобитен творец от нашия град- художничката Мария Малчева, родена на 21 ноември 1899 г. в с. Лъджене, сега квартал на Велинград. Тя е първото, от петте деца на Иван и Анка Малчеви. Сръчна, любознателна, от малка проявява интерес към рисуването. Завършва началното и средното си образование в Лъдженското начално училище и Лъдженската непълна гимназия. Рисува много, рисува всичко, което я впечатли, а поради малкия си ръст е имала столче, на което се е качвала, за да достигне статива. Известният писател и художник Николай Райнов, който е идвал на почивка в с. Лъджене и е посещавал кафенето на баща й, пръв оценя самородния талант на младата художничка. По негова препоръка тя се записва в Художествената академия в София, като слушател. В София Мария Малчева влиза в средите на известни български художници и интелектуалци, с които я свързва дългогодишно и близко приятелство, като Дечко Узунов, Ненко Балкански, Мария Йосифова, Васил Иванов. През 1931 г. участва в основаването на Дружеството на новите художници. Това са 67 млади мъже и жени, обединени от желанието си за промяна в изкуството, което да отразява действителността, но и да следва принципите на модерното в живописта, графиката и скулптурата. Творческите търсения на тези художници, оказват голямо влияние върху цялостното развитие на изобразителното изкуство в България и през следващите десетилетия, когато дружеството се преименува в Съюз на българските художници. Освен изкуството, духовните търсения на Мария Малчева логично я отвеждат в софийския квартал „Изгрев”, в средите на Бялото братство. Тя е последователка на Петър Дънов, вегетарианка и всяка година на 18 август участва в паневритмията на Седемте Рилски езера. Рисува икони, интересува се от билкарство и езотерика. Участва в общите изложби на художниците, но не забравя и родния си Велинград. През 40-те години подрежда три авторски изложби от картини в читалище „Отец Паисий”. Преподава рисуване в Стопанското училище в Лъджене и е запленена от богатството на българската шевица, от красивите сватбени кърпи (иглъци), от писаните великденски яйца. През 1950 г. започва едно голямо дело – събира модели на кърпи, яйца и чорапи, от всички селища на Чепинския край. Това са много финни, много изящни рисунки на над 200 модела великденски писани яйца, 65 сватбени кърпи и 25 чифта чорапи. Повечето от моделите на сватбените кърпи са много стари от 1832 г., 1849 г., 1882 г., 1887г.  Едно неоценимо богатство, на което и днес можем да се възхитим, защото тези рисунки Мария Малчева подарява на музея във Велинград. Всички те са включени в мобилната изложба, подготвена от ИМ-Велинград.

Изложбата е предназначена за деца, младежи и възрастни.

Изложбата се състои от: 2 бр. табла 70/100 см.; 2 бр. фотоси на винил и 17 бр. табла 50/70 см. с модели на великденски писани яйца, сватбени кърпи и везани чорапи .

За реализация на изложбата са необходими: Изложбена зала с възможност за окачване на таблата.

За представянето на изложбата пред публика има: текст за екскурзовод на български език, плакат, покана.

За пренасяне на изложбата е необходима лек автомобил.                  Контакти: 0359/ 5 25 91; e-mail: im_vel@abv.bg

m