j
МОБИЛНИ ИЗЛОЖБИ

Кметът Йосиф Шнитер

Posted On June 29, 2022 at 7:00 pm by / Comments Off on Кметът Йосиф Шнитер

Име на изложбата: „Кметът Йосиф Шнитер”

Автор: Снежана Велева

Художествено оформление и плакат:  Юлия Димитрова.

Тема на изложбата: Изложбата представя управлението на един от най-успешните кметове в Чепинския край – Йосиф Шнитер през 1934-1938 г. Син е на Йосиф Ваацслав Шнитер, потомък на старинен чешки род, в който професията архитект и строител инженер са с вековна традиция, създател на генералният регулационен план на Пловдив.

Йосиф Йосифов Шнитер завършва основното си и средно образование в гр. Пловдив, а висшето в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Работи като преводач в Българското посолство в Мюнхен, а по-късно е адвокат и  юрисконсулт на различни фирми.

На 19 май 1934 г. политически дейци на офицерската организация – „Военен съюз” и политическия кръг „Звено”, начело с Кимон Георгиев и Дамян Велчев извършват военен преврат.  Един от първите назначени, а не избрани кметове е Йосиф Й. Шнитер, назначен в с. Лъджене, Пещерска околия през 1934 г. и кмет на първата сборна община от селата Каменица, Лъджене и Чепино през 1934-1936 г., първообраз на днешния Велинград. За този период той проявява европейска култура и амбиция в управлението и благоустрояването на селищата от Чепинската долина. По негова инициатива през 1935 г. е открита Лъдженска скиорска шанца, каптирани са 32 извора в м. Легоринец, коригират се коритата на реките, наводнявали до този момент селищата, построява се нов ресторант на Клептуза, горски почивен дом на Юндола, новата сграда на Кална баня и „Първият по рода си в Европа” минерален плаж в Лъджене през 1937 г. Организира плувни и ски състезания, конкурси „Царица на плажа”, конгреси на БТС и Българският народен морски сговор. Подпомага и рекламира курортното дело не само в България, а и в чужбина. Това придава модерен градски облик на селищата и европейско самочувствие на хората от Чепинския край.

Чрез богат снимков и документален материал от личния архив на Йосиф Шнитер, е представена дейността на един достоен кмет в един малко известен и противоречив период от нашата история.

Изложбата е предназначена за деца, младежи и възрастни.

Изложбата се състои от 17 табла с р-ри: 70 х 100 см, документи и експонати.

За реализация на изложбата са необходими: Изложбена зала с възможност за окачване на таблата и витрини.

За представянето  на изложбата пред публика  има: текст за екскурзовод на български език, плакат и рекламна брошура

За пренасяне на изложбата е необходим лек автомобил.                    Контакти: 0359/ 5 25 91; e-mail: im_vel@abv.bg

j