
Армъните в България
Име на изложбата: „Армъните в България”
Изложбата е подготвена през 2005 г. от Етнографски институт с музей – БАН – София, Исторически музей – Велинград, Регионален исторически музей – Пазарджик, Етнографски музей – Пловдив, Център за аромънски език и култура – София и дружествата на армъните във Велинград, Дорково и Пещера. Мобилен вариант на изложбата се съхранява и предлага за гостуване от Исторически музей – Велинград.
Автори: Светла Ракшиева, Георги Куманов, Валентин Лазаров
Художник (пространствено оформление и плакати): Тодор Стефанов
Тема на изложбата: Изложбата представя армъните – един от най-древните народи на Балканите. Чрез табла, снимки, документи и вещи са представени традиционния бит, празнична обредност и характерните облекла на армъните в България. Разгледани са различните етнографски групи, отличаващи се със специфика на поминъка, културата и диалекта. Армъните, достигнали и заселили се в България, са главно грамостяни и цинцари от различни градове в Македония, от Москополе и някои селища в планините Грамос и Пинд. Поминъкът на грамостяните е подвижното скотовъдство от номадски, полуномадски и трансхумантен тип. Те възприемат планината като свое обетовано пространство, отглеждат в нея големи стада овце и значителен брой коне. Почти два месеца от годината живеят на път, придвижвайки се със семействата и покъщнината си. Цинцарите, живеещи в градовете, се занимават със занаяти, търговия, керванджийство, лихварство, ханджийство, хотелиерство. Армъните са православни християни. Най-големият празник през годината за тях е Петровден, когато всички групи са събрани в планината. Сватбите се правят около Голяма и Малка Богородица през лятото.
Днес армъните, останали в България и нарекли я своя родина, са интегрирани в нашето общество. Те създават свои културни организации в София, Велинград, Дупница, Дорково, Пещера.
Изложбата е предназначена за деца, младежи и възрастни.
Изложбата се състои от 12 табла с р-ри: 50 х 70 см, предмети от бита, документи и костюми.
За реализация на изложбата са необходими: 7 бр. манекени, витрини и пертикабли – 6 бр. и възможност за окачване на таблата.
За представянето на изложбата пред публика има: текст за екскурзовод на български език, плакат и покана.
За пренасяне на изложбата е необходима лекотоварна кола.
Контакти: 0359/ 5 25 91; e-mail: im_vel@abv.bg