220054507_1362628290798533_5763537093138460265_n
Uncategorized

Вместо пленер – изложба от пленери

Posted On July 29, 2021 at 9:15 am by / Comments Off on Вместо пленер – изложба от пленери

Като няма пленер, има изложба от стари пленери – това е сценарият, който за съжаление се повтори и тази година в рамките на Празниците на културата. И през 2021 г. общината няма пари за провеждането на пленер, което бавно, но сигурно подрива основите на една значима културна традиция.
     Първият пленер става част от афиша на Празниците на културата през 1987 г., като негов организатор е Цветан Панчовски. Идеята е не само художници да се съберат и да рисуват във Велинград, а и всеки от тях да дари своя картина за фонда на Художествената галерия.И така година след година фондът трупа богатства, част от които показва сега. На първия етаж в галерията посетителите могат да разгледат картини на 20 автори от Велинград и 22 автори от цяла България. Изложбата ще продължи до края на лятото, съобщи уредникът Бранко Манушев с надеждата догодина във Велинград да има пленер.
Темпо
     На снимката- Параклис край Велинград – творба на Марин Маринов, който е автор и на първата емблема на велинградските Празници на културата