204962040_1339546396440056_853679410658307962_n

ЛЯТО В МУЗЕЯ 2021

Posted On June 23, 2021 at 12:44 pm by / Comments Off on ЛЯТО В МУЗЕЯ 2021

На своите гости Исторически музей – Велинград предлага експозициите:
👉Мемориална експозиция „Вела Пеева“ – патрон на Велинград, подредена в родната й къща. Паметно място в Исторически музей-Велинград, съхранило спомена за личности и събития от по-новата история на България и Чепинския край.
👉Етнографска експозиция “Планината гостоприемен дом”, представяща спецификата на този район от Родопите. Наред с разнообразни костюми на различните етнически и конфесионални групи населяващи Чепинския край – българи християни и мюсюлмани, армъни, са представени богатствата на планината – гората, земята, водата.
👉Експозиция“Великденски писани яйца”- единствената за сега в страната постоянна изложба от великденски писани яйца. Посветена на традицията за изписване с писалка и восък на великденски яйца.
👉Експозиция “Николай Гяуров – великият бас” В нея посетителите на музея могат да се запознаят с живота и творчеството на един от световноизвестните оперни певци – великият бас Николай Гяуров, роден във Велинград.
👉Фото-документална изложба от проучванията и археологически артефакти от тракийско светилище на в. „Острец“
👉 Гостува ни ИМ-Балчик с изложба „Храмът на Кибела”
След година прекъсване заради пандемията Ковид 19, при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, Исторически музей – Велинград отново продължава своята образователна програма, посветена на писаните великденски яйца. Вековната традиция на восъчната техника в района на Велинград ни дава солидна основа за нашите инициативи и образователни дейности. Сред тях особено атрактивни са работилниците и „АТЕЛИЕ ЗА ИЗПИСВАНЕ НА ВЕЛИКДЕНСКИ ЯЙЦА ПО ТРАДИЦИОННАТА ТЕХНИКА ОТ ВЕЛИНГРАД” .
👉 Музеят работи с групи и индивидуално по предварителна заявка. Обучението е в рамките на един час.
Цена – 3лв. на човек /цената включва материалите, обучението и изработеното яйце/.
Цена на входния билет:
за учащи -1,00 лв.
за възрастни- 2,00 лв.
Беседа: 6,00 лв.
ЛЯТНО РАБОТНО ВРЕМЕ:
от 9.00 часа до 17.00 часа
Почивен ден – неделя
В събота не се провеждат ателиета.
Добре дошли са всички – индивидуални и групови посетители, желаещи да се научат да пишат свои оригинални великденски яйца! Традиционната техника се усвоява бързо и успешно🙂
👉 За повече информация на тел. 0359 52591; 0885810065 – Горанова