Uncategorized

АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ 1876 г.-145 ГОДИНИ ПО-КЪСНО

Posted On May 7, 2021 at 8:50 am by / Comments Off on АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ 1876 г.-145 ГОДИНИ ПО-КЪСНО

В съзнанието на всеки българин има събития, които са емблематични и са свързани не само с историческата памет, но и с емоционалната характеристика на народа ни. Едно от тях е Априлското въстание от 1876 г.- и като цяло, и като отделни символи на народните въжделения за свободна и независима България.
Тази година отбелязваме 145 години от Априлското въстание. През месец май 2021 г. Исторически музей-Велинград (Конферентна зала), представя своята образователна програма: „Априлското въстание -145 години по-късно“, включваща:
👉Фото-документална изложбата „БАТАК – 1876 г. ХРОНИКА НА ЕДНА БЕЗСМЪРТНА ПРОЛЕТ“. Гостува ни      Исторически музей-Батак. Изложбата представя един от най-силните и драматични моменти от нашата история – Априлското въстание. Хронологично е проследен ходът на събитията през бурната пролет – от подготовката в Четвърти революционен окръг до неговото избухване и жестокото му потушаване в Батак. Акцент е поставен върху епилога на въстанието в планинския град. Кървавата разправа с батачани и героичната саможертва на хилядите в името на свободата разтърсват през онази пролет съвестта на Европа. И до днес разказът за страшните часове, когато думите „Свобода или смърт” са изковавали нашата историческа памет, ни съпътства и ни дава един от най-ценните уроци – за силата на духа, за саможертвата в името на идеалите, за вярата и стремежа към свобода.
👉Исторически музей-Велинград представя за първи път на своите посетители документи от фонда на музея на Стою Ангелов Масларов, член на революционния комитет в Каменица, участник и поборник в Априлското въстание в Батак и дарение на музея от г-н Стефан Христов Минчев,правнук на поборника.
👉Прожекция на документалните филми:
„АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ“ на Милка Денева/ ЕпохиТВ
„Б А Т А К“ – Дестинация България / БНТ 1