13qice1 [800x600]--900

Велинградските писани яйца стигнаха до Хърватия

Posted On April 3, 2021 at 7:08 am by / Comments Off on Велинградските писани яйца стигнаха до Хърватия

Участват в международно изложение, влязоха и в каталог

ВЕЛИНГРАД – БИЕЛОВАР. В края на 2020 година Община Велинград, чрез Посолството на България в Загреб, получи покана за участие в международното изложение „Великденското яйце в очакване на Великден – 2021” в град Биеловар. Идеята на организаторите от Общината и Историческия музей в хърватския град е да събере и покаже на едно място разнообразието от традиции за

светлия християнски празник на стария континент

Изложението бе открито на 26 март и ще продължи до 9 април. Участват всички 27 държави-членки на Европейския съюз. А в центъра на експозицията е символът на град Биеловар – запазено великденско яйце от втората половина на XV век.

– Като място, където е съхранена и развита традицията, Велинград представи достойно страната ни. Включихме се с писани яйца, писалки, както и с

книга на английски език,

която разкрива тайните на писаните яйца в България и не само – разказа пред „Знаме” Георги Куманов, етнограф в Историческия музей в курорта.

В Хърватия Велинград представя 12 писани яйца. Пандемичната обстановка обаче е попречила на реализирането на първоначалната идея за провеждане на майсторска демонстрация по време на изложението.

– Експонатите, които изпратихме, са част от нашата най-голяма колекция на писани яйца от България и от Европа – каза още г-н Куманов. – Подбрахме яйца, които представят

традициите на Чепинския край и Велинград с многоцветна техника

Има традиционни яйца в два цвята и традиционни в няколко цвята – с характерните флорални или стилизирани орнаменти.

В каталога на изложението е отделено специално място за велинградските традиции и техниката за изписването на яйца с восък и писалка.

– Седем от държавите-участнички представят свои експонати на великденски яйца, а останалите – обичаи, свързани с християнския празник. Нашите

стоят много достойно сред останалите

По впечатляващ начин влязохме и в каталога – убеден е етнографът. Той разкри още, че яйцата и останалите материали от Велинград са изпратени в Биеловар по съветника в посолството на България в Хърватия.

– Благодарим за съдействието на външно министерство в лицето на нашето посолство!

А самото изложение вече е било уважено от Генка Георгиева – извънреден и пълномощен посланик на Република България в Хърватия, както и от Никола Николов,

съветник в посолството, който е родом от Велинград

Новината за представянето на местни яйца и великденски обичаи извън граница въодушеви и зарадва жителите на курорта.

– Дори в магазина, в който обикновено пазарувам, ме спираха и поздравяваха – споделя Георги Куманов.

Екипът на Историческия музей е получил поздрави и от много колеги от други градове. Но най-развълнувани са майсторките на яйцата, участници в изложението.

Мария ДЪБОВА