ВРЕМЕННИ ЕКСПОЗИЦИИ

МЪЖКИ ВРЕМЕНА

Posted On January 15, 2021 at 5:53 pm by / Comments Off on МЪЖКИ ВРЕМЕНА

Етнографски музей на открито „Е Т Ъ Р“ гостува в Исторически музей – Велинград с изложбата МЪЖКИ ВРЕМЕНА – веществено-документален разказ за живота на мъжа в българското общество през XIX век и първата половина на ХХ век. От древността светът на човека е разделен на две—мъжки и женски.
    Мъжете и жените са двете части на едно цяло. Жена ражда момчето, жена го прави мъж, жена ражда децата му и накрая, предвид статистиката за нашите географски ширини, го изпраща в последния му път. И все пак в традиционното българско семейство мъжката челяд е по-желана и очаквана.
    Момчето продължава името на рода, то гледа родителите си, на него разчита семейството при неблагоприятни житейски ситуации. Момчето е изпращано да се учи на четмо и писмо или занаят, то продължава да „върти“ семейния дюкян и наследява бащиният имот, то става „дирекът“ на къщата. От векове мъжът е и защитник на отечеството, на семейството, на народа и земята си. Това е дълг и чест за всеки българин и предателството към тях е най-тежко престъпление.
Изложбата ще остане във Велинград до 5 март 2021 г.
Побързайте 🙂 БЪДЕТЕ НАШИ ГОСТИ!
ОЧАКВАМЕ ВИ В ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ- ВЕЛИНГРАД