Uncategorized

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ-ВЕЛИНГРАД ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „АРМЪНИТЕ В БЪЛГАРИЯ”

Posted On July 9, 2020 at 4:40 pm by / Comments Off on ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ-ВЕЛИНГРАД ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „АРМЪНИТЕ В БЪЛГАРИЯ”

През последните 15 години изложбата „Аръмъните в България” натрупа богата история. С нея се запознаха гражданите и гостите на Пловдив, София, Пазарджик, Благоевград, Габрово и през миналата година Враца. Тя бе представена също по време на големите събори – в Арбанаси, Велико Търново, Ирин Пирин – Разлог и най-големият форум – събора на Рожен, Смолян. Във Велинград изложбата има своята няколкократна изява – предварителна експозиция още в края на далечната 2004 г. и последвалата експозиция през 2006 г. в Историческия музей. Следва период от 5 години на постоянна експозиция в читалището на Чепино. По инициатива на Дружеството на армъните – Велинград и с любезното решение на кмета на Общината, Исторически музей- Велинград подготви нейна представителна част в залата на Къща „Цвета Шуманова”. Наред с мобилните табла изработени от доц. Светла Ракшиева и Георги Куманов, художник Тодор Стефанов и графичен дизайн Александър Иванов, са представени цяла поредица от традиционни облекла на армъните, събрани чрез дарение от техните потомци. Има отделени кътове за люлката с бебето и иконостаса в дома – армъните са православни християни, и кът за характерния бит – овцевъдството и традиционната обработка на млякото и вълната. В подреждането на изложбата помогнаха доброволно приятелите на музея армъните Керана Пишотова и Никола Янев. Изложбата е посветена на празника на града- 4 юли и ще може да бъде видяна от гостите на курорта през цялото лято.
Бъдете наши гости!
Георги Куманов