66467525_2344643619143194_2993833616833773568_o

Posted On July 14, 2019 at 12:12 pm by / Comments Off on Исторически музей – Велинград ще участва в Събора на народното творчество и животновъдството РОЖЕН

Исторически музей – Велинград ще участва в Събора на народното творчество и животновъдството РОЖЕН от 19-ти до 21-ви юли 2019 г. с изложба „Водата – благословения дар”, посветена на лековитата минерална вода.

МУЗЕЙНА ЕКСПОЗИЦИЯ „ДУХЪТ НА РОДОПИТЕ“

👉 Мобилна музейна експозиция „Духът на Родопите“ ще покаже в дните от 19-ти до 21-ви юли родопските традиции, обичаи и ритуали, а акцентът ще е магическата каба гайда.

👉 На творческият път на Костадин Илчев – гайдар и майстор на каба гайди, вписан през 2016 г. в Националната представителна листа на нематериално културно наследство на България е посветена изложбата на Регионален исторически музей „Стою Шишков“-Смолян.

👉 В няколко фотодокументални табла с текстове на български и английски езици експозицията „Костадин Илчев – гайдарят, учителят, майсторът“ разказва за гайдарската традиция в Родопите и изработката на каба гайди, за преклонението и почитта на родопчани пред изкусните изпълнители на гайда, за Костадин Илчев – „Живо човешко съкровище“ на България и многобройните му ученици и последователи.

👉 На лековитата минерална вода е посветена изложбата „Водата – благословения дар” на Исторически музей-Велинград.

👉 Красотата на родопските тъкани (халища, козяци, черги, торби, месали, кърпи,чеизи) багри и автентични носии ще може да се види в етнографските сбирки на НЧ „Светлина – 1967”- с.Гълъбово, НЧ „Васил Коларов-1945”- с.Барутин, НЧ „Съгласие -1883” – с. Славейно, Читалище „ Родопска искра-1880” – Чепеларе.

👉 Специални етнографски кътове ще покажат устройството на една всекидневна стая на родопския дом, обредите, храната и традиционните занаяти от различните краища на планината.

От 19-ти до 21-ви юли на РОЖЕН – Събор на Народното Творчество и Животновъдство ще може да се докоснете до духът на Родопа, отразен в личния свят народопчани, който е в симбиоза с природата.