СЕДЕМ РАЗКАЗА ЗА ВЯРАТА

Posted On April 6, 2019 at 4:59 am by / Comments Off on СЕДЕМ РАЗКАЗА ЗА ВЯРАТА

На 5 април 2019 г. (петък), от 11:00 часа в Исторически музей – Велинград, в навечерието на Великден, бе открита изложбата „СЕДЕМ РАЗКАЗА ЗА ВЯРАТА“ на Регионален археологически музей – Пловдив. Тя представя седем проучени и разказани истории за християнската вяра, свързани с движими културни ценности (църковна утвар), постъпили във фонда на РАМ-Пловдив основно в периода 1915-1926 г.
Временната експозиция, представена в ИМ – Велинград акцентира върху силата на вярата в просънуваното и последвалата история от 1926 г., станала причина за откриване основите на средновековен манастир и изграждането на параклис, посветен на св. Георги в местността Гергьовица /Гергевана/ край кв. Каменица, Велинград.
В изложбата участват и реликви, любезно предоставени ни от отец Антон от храма „Света Троица” във Велинград.

Седем разказа и легенди, които ще ви потопят в историите…
• за Библията и Божия храм, за митарствата и усилията за набиране на средства и строежа на църквата „Св. Йоан Кръстител“ в с. Чехларе (1858 г.);
• за един обков, работен специално за пловдивския храм „Св. Димитър“;
• за напрестолния кръст на русенския митрополит Григорий, Червенски и Доростолски митрополит;
• за един свещенически пояс от Костницата на църквата „Св. св. Константин и Елена“, Пловдив;
• за един потир, с дарствен надпис за църквата „Свети Николай“, с. Паничери;
• за поклоническото пътуване до Божи гроб и „осветените дарове“, носени от там;
• за вярата в просънуваното и една история от 1926 г., станала причина за откриване основите на средновековен манастир и изграждането на параклис, посветен на „Св. Георги“, последвано от не една мистична история.

За първи път, след близо век, откритите тогава старини от ХІІІ-ХІV век гостуват в ИМ-Велинград.
Изложбата ще бъде отворена за посещение до 30 юни 2019 г. в изложбена зала на ИМ – Велинград.

SEDEM_ poster Velingrad