vinil1

Posted On June 30, 2017 at 8:45 am by / Comments Off on Силата на метала и възможностите на силата. Геолози и археолози в Северозападните Родопи

На 5 и 6 юли, като част от програмата на Велинградските празници на културата, в балнеохотел „Камена” ще се проведе научна кръгла маса с международно участие на тема „Силата на метала и възможностите на силата. Геолози и археолози в Северозападните Родопи”. Тя се организира от Исторически музей – Велинград, съвместно с Община Велинград, СУ „Св. Климент Охридски” и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”. Научен ръководител е проф. Красимир Лещаков. Темата на кръглата маса е изключително интересна и актуална както за специалисти в сферата на археологията, така и за техните колеги геолози. Преплитането на различни научни дисциплини в полето на древната история и култура има голям научен потенциал и допринася много за изясняването на редица неясни до момента въпроси и проблеми, отнасящи се до древните тракийски земи и в частност до района на Западните Родопи. Именно това поражда и интереса на специалисти от други държави като проф. Томас Цимерман от департамента по археология на университета „Билкент” в Анкара и инж. Лятив Юзен – директор на археометрична лаборатория в Анкара, които ще участват в кръглата маса заедно с техните български колеги. От страна на българските институти и университети, участие ще вземат: проф. д-р Красимир Лещаков, проф. дгн Стефан Димовски, проф. д-р Владимир Христов, проф. Диана Гергова, доц. д-р Ефросима Петрова Занева-Добранова – декан на ГПФ към МГУ „Св. Иван Рилски”, доц. д-р Милена Тонкова, доц. д-р Алексей Гоцев, доц. д-р Костадин Кисьов, доц. д-р Калин Русков, доц. д-р Николай Стоянов, гл. ас. д-р Християн Цанков, гл. ас. д-р Борислав Бориславов, гл. ас. д-р Любен Лещаков, д-р Ваня Петрова, д-р Димитър Байраков, Петър Лещаков и Асен Салкин.

Докладите на участниците в научната кръгла маса ще бъдат отпечатани в специален сборник, който ще продължи успешната традиция Исторически музей – Велинград да подпомага и утвърждава учените и специалистите, които работят за проучването, опазването и популяризирането на културното наследство на България и в частност на нашият роден край.

ИМ–Велинград

Sn003