PLAKAT NESTINDRSTVOTO A3 - 06.17
ВРЕМЕННИ ЕКСПОЗИЦИИ

ИЗЛОЖБА „НЕСТИНАРСТВОТО – БЪЛГАРСКАТА МАГИЯ С ОГНЕНА ЖАРАВА” НА РИМ – БУРГАС

Posted On June 7, 2017 at 11:48 am by / Comments Off on ИЗЛОЖБА „НЕСТИНАРСТВОТО – БЪЛГАРСКАТА МАГИЯ С ОГНЕНА ЖАРАВА” НА РИМ – БУРГАС

Изложбата „НЕСТИНАРСТВОТО БЪЛГАРСКАТА МАГИЯ С ОГНЕНА ЖАРАВА” на РИМ – Бургас ще бъде експонирана в ИМ – Велинград от 8 юни до 8 септември 2017 година. Тя включва 11 табла с фотографии от 1946 и 1953г., които представят в детайли нестинарския празник на 3 юни в с. Българи и неговата кулминация – танца върху огнена жарава, както и последната Главна нестинарка – баба Злата Даскалова. Показани са оригинални експонати – две икони, автентична нестинарска носия и кожен тъпан отпреди 70 години.

Автор на изожбата е н.с. Цоня Дражева /1954-2013г./ – дългогодишен директор на Бургаския музей.

Изложбата е гостувала в Националния етнографски музей на Полша във Варшава, както и на много места в България – в РЕМ – Пловдив, ЕМО „Етър“, ИМ – Каварна, БАН – София, РИМ – Хасково, РИМ – Шумен, в село Българи, в Специализиран музей – Трявна, ИМ – Карнобат и др. С огромен успех е представяна, разбира се, и в Бургас.

PLAKAT NESTINDRSTVOTO A3 - 06.17