sn013
ВРЕМЕННИ ЕКСПОЗИЦИИ

Хилядолетната традиция на чешките пари

Posted On November 10, 2016 at 8:55 pm by / Comments Off on Хилядолетната традиция на чешките пари

На 3 ноември 2016 г. в изложбената зала на Исторически музей Велинград се откри гостуващата изложба „Хилядолетната традиция на чешките пари” подготвена от Източночешкия музей град Пардубице. Тя бе реализирана със съдействието на Сдружението на чехи, словаци и приятели – Пловдив. При откриването по темата на изложбата говори Негово превъзходителство зам. посланика на република Чехия г-н Ярослав Камас. Пожелания за успех на изложбата отправи и директорът на дирекция в Община Велинград г-жа Марияна Зинкова. Главният уредник на ИМ – Велинград Георги Куманов представи изложбата като поредното събитие в музея посветено на традициите в Чехия. Тя ще може да бъде разгледана от посетителите до 20 декември 2016 г.

Изложбата представя хилядолетната история на монетарната традиция по чешките земи. Посетителите ще могат да се запознаят с поредицата монети, от най-ранните сечени от княза на Вохемия, през средновековните талери на чешките крале до най-новите крони на република Чехия. Не трябва да се подминава интересното разпространение на чешкия толар, преминал през Европа като долар и акостирал в Америка, за да постави началото на нейната собствена валута. Тук ще се видят колажи от банкнотите на Чехословакия в двата нейни периоди – преди и след Втората световна война, както и на новата Чешка република след 1992 г. Богатата информация ще задоволи любопитството и най-претенциозните. Заповядайте!