ПОРЕДИЦА „ЦЕПИНА“
За популяризиране на историята на Чепинския край ИМ-Велинград през 2006 г. начева издаването на историческата поредица „Цепина“. По думите на директора на ИМ-Велинград г-жа Снежана Велева тя е „една отдавна замислена историческа поредица, чиято цел е да видят бял свят непубликувани ръкописи и проучвания от фондовете на музея”.
В периода 2006-2018 г. в музея са издадени осем книги:
Книжка 1 – „Извори за миналото на Чепинско”, Пазарджик, 2006
Авторски колектив: Стоянка Кендерова, Александър Арнаудов, Елена Грозданова, Стефан Андреев, Мустафа (Маньо)Шарков. Издава се от Исторически музей-Велинград съвместно с „Дружество за защита на Родопите”, съставител и редактор проф. Стоянка Кендерова, художественото оформление на Тодор Стефанов. Авторите, концентрират своите исторически изследвания и търсят отговори на редица въпроси свързани с един от най-тежките периоди в Чепинския край – периода на османското владичество.
Книжка 2 „Фолклорни ескизи от Чепинско”, София, 2008
Автори: Катюша Куманова и Георги Куманов. Редактор е доц. д-р Светла Ракшиева. Включените материали са разнообразни по своя характер, като наблягат на етнографията на Чепинския край. Според Георги Куманов, събраното в книжката е „своеобразна снимка на фолклорните традиции в района през 80-те и 90-те години на ХХ век. Сред разнообразните материали читателят може да направи своя избор. Един ще бъде той за любителите на фолклора, друг – за ученика с поставена задача в часа по история или литература, трети – за изследователите на нашия край.”
Книжка 3 „Чепинско в борбите за освобождаването на Разложко и Неврокопско от османско робство”, 2009
Автор: Иван Дивизиев, Издание на ИМ-Велинград, „Дружество за защита на Родопите” и ВМРО-Велинград. Иван Дивизиев е общественик, учител, краевед, който“ задълбочено и точно обрисува картината и обстановката в Чепинско, свързани с борбите на македонските българи.” … С този труд той „изпълнява моралния си дълг към Чепинско, където живее до края на живота си” – това са и мотивите на двамата редактори на книжката Георги Н. Пашов и Костадин Ушев, този материал да стане известен на по-широката публика.
Книжка 4 „Каменица през вековете”, София, 2009
Автор: Васил Содев. Редактори Светла Ракшиева и Снежана Велева. Дълго време този ръкопис е бил част от архива на музея и е ползван като материал за различни публикации и изследвания за миналото на Велинград.
Според издателите „с публикуването му сега този текст и неговият автор излизат от анонимността и забвението, за да заемат достойното си място в поредицата от проучвания на историята, миналото и културата на Каменица и Чепинско.”
Книжка 5 „Народният будител Стойо Докумов”, Велинград, 2009
Автори: Георги Пашов и Костадин Ушев, редактор Мария Чорбаджиева. Издание на ИМ -Велинград, Община Велинград, „Дружество за защита на Родопите”. Както споделят двамата автори в послеслова: „Стараехме се да бъдем максимално точни, обективни и убедителни при очертаване на светлия образ на родолюбивото дело на Стойо Докумов като учител, революционер и общественик. Вече позабравен от новите поколения в Чепинско, той заслужава да бъде възкресен и да заеме достойното си място сред най-изтъкнатите хора на нашия край.”
Книжка 6 „Мустафа Шарков и Дружба „Родина” в Чепинско”, Велинград, 2010
Авторски колектив: ст.н.с.Iст. д-р Стоянка Кендерова, чл. кор. проф. Стоян Михайлов, ст.н.с.IIст. д-р Милкана Бошнакова, Костадин Ушев, Георги Пашов
Редакционна колегия: ст.н.с.Iст. д-р Стоянка Кендерова, Снежана Велева, Надежда Ангелова.
Издание на ИМ-Велинград, „Дружество за защита на Родопите”, Дружба „Родина” Велинград. Изданието е следствие от проведените на 16 юни 2007 г. юбилейни четения в музея, посветени на 95 г. от рождението на Мустафа Шарков и 70 г. от създаването на Дружба „Родина”. В него са включени пет статии, свързани с Мустафа Шарков – един от видните представители на българската интелигенция – мюсюлмански духовник, талантлив публицист и общественик, истински патриот, оставил незаличима следа в историята не само на Чепинския край, но и на България. В тази книжка място намира и реферата на ученици от СОУ „В. Левски”, Велинград на тема „Дружба Родина – непознатите будители”, както и спомени на Шарков, съхранявани в ДА – Пловдив.
Книжка 7 „Искри от жарава”, Велинград, 2016
Автор: Милен Налбантов
Редакционна колегия: доц. д-р Светла Ракшиева, Снежана Велева, Надежда Ангелова. Според думите на самия автор, книжката е опит за кратък исторически преглед на с. Драгиново, а заедно с това и описание на бита и културата на това население в миналото и сега. Тя е богат извор на предания, легенди, пословици, поговорки запазени на местния диалект както и народни песни.
Книжка 8 „Диря по пътя”, София, 2018
Автор: Самуил Бенун
Редакционна колегия: проф. Мария Шнитер, Снежана Велева, Веска Божкова. Документална повест за Атанас Юмерски – Митко, посветена на 95 г. от рождението на Вела Пеева и 93 г. от рождението на Атанас Юмерски. Тази книжка, на базата на събрани спомени от участници и на лични впечатления на автора, ни запознава с периода на партизанското движение и Втората световна война, както и с дейността на партизанския отряд „Чепинец”.
Най-новото издание на ИМ-Велинград от поредицата „ЦЕПИНА“ е
Книжка 9 „Моите спомени“, София, 2021
Автор: Христо Масларов Редакторска колегия: Снежана Велева, Екатерина Пейчинова, Надежда Ангелова
През 2019 г. чествахме 110 години музейно дело в Чепинския край. В юбилейната година фокусирахме вниманието си върху спомените на Христо Стоев Масларов (1877-1972 г.) – първият музеен уредник. Той е роден на 1 февруари 1877 г. в с. Каменица, Чепинско, в многолюдното семейството на каменския учител и поборник Стойо Ангелов Масларов и съпругата му Катерина Георгиева Ямакова. Христо Масларов е дългогодишен учител (от 1896 г. до 1931 г.), с респектиращ принос в развитието на учебното дело в Чепинския край; съучредител и секретар на каменското читалище „Общообразователното дружество свещеник Методи Драгинов“ (1905-1924 г.); инициатор и първи уредник на създадения към читалището през 1909 г. Археологически музей. Съхранените във фонда на музея ръкописни спомени са една своеобразна хроника на обществения и културен живот на с. Каменица (дн. квартал на Велинград) и Чепинския край в края на XIX и първите десетилетия на XX век – такива, каквито ги е видял, усетил и осмислил автора през призмата на своя мироглед. Непубликуван ръкопис, който чрез личната съдба на разказвача връща лентата на историята повече от век назад. Неговото препрочитане във времето дава устойчиви корени на потомците и им помага да разберат кои са, от къде идват, какво са наследили, както дава и многопластови отговори на фундаменталния въпрос за смисъла на живота на фона на глобалната история и обществено значимите събития.
Най-новото издание на ИМ-Велинград от поредицата „ЦЕПИНА“
ПОРЕДИЦА „ЦЕПИНА“ – издания на Исторически музей-Велинград
Осем книги издадени в музея в периода 2006-2018 г.